Patrz na wiosnę przez okno

Patrz na wiosnę przez okno

Może zdecydować o diametralnej zmianie w wyglądzie mieszkania. To prawie nic, albo bardzo dużo. Chodzi o aranżację okienną, która potrafi przewrócić home look do góry nogami. Istota sprawy jest bardzo poważna i wymaga takiego samego podejścia do niej. Po kolei więc.

Do ściany, czy do sufitu?

Można i tu, i tu. Zależy, jakiego efektu się spodziewamy, z czego zbudowana jest konstrukcja – regips, cegła, jakich karniszy, czy szyn użyjemy. Jeśli jest to regips, nie zniechęcajmy się. Trzeba znaleźć profil i zamontować szynę, bądź karnisz do niego. Żeby konstrukcja zniosła trudy obciążenia, musimy zaplanować odpowiednie kołki i nieco więcej mocowań.

Planując montaż, należy pamiętać także o odpowiedniej odległości od górnej krawędzi okna. Odległość ta wynosi min. 5 cm i powinna być na tyle duża, żeby bez przeszkód otwierać okno. Montując na ścianie wsporniki warto dodać po 15-20 cm z każdej strony okna. Zachowanie takiej odległości umożliwi swobodne rozsuwanie firan podczas otwierania okna. Przy montażu wsporników powinniśmy zwrócić uwagę na ich długość tak, aby powierzona zasłona opadała swobodnie i nie zahaczała o grzejnik, parapet czy klamkę okna.

Kiedy do sufitu? Jeśli chcemy osiągnąć efekt wysokiego pomieszczenia. Jeśli okna zajmują praktycznie całą ścianę lub też odległość pomiędzy oknem a sufitem jest zbyt mała i wiercenie w ścianie nad oknem nie wchodzi w grę, przywierćmy karnisz, czy szynę do sufitu. Ten typ montażu stosuje się także wtedy, gdy pod oknem znajdują się stosunkowo duże grzejniki lub wystające parapety i chcemy oddalić od nich firanę i zasłony.

Karnisze, czy szyny?

Wybór na rynku jest ogromny. Rekomendujemy http://marcindekor.com.pl/, http://karnisz.pl/ oraz włoski design firmę http://www.scaglioni.it/. Tu znajdziecie setki wzorów, kolorów karniszy. Mogą one pełnić funkcje szyny, można także wpiąć do nich roletę rzymską. Są tu rozwiązanie najlepsze dosłownie do każdego wnętrza. Karnisze świetnie sprawdzą się do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych, czy pałacowych. Szyny będą doskonałym uzupełnieniem stylu nowoczesnego, skandynawskiego.

Producenci oferują także różnorodność przy wyborze profili. Mogą być plastikowe, metalowe, pełnić funkcję maskownicy.

Dlaczego w @Studio Tkanin Nandoo polecamy szyny metalowe? Po pierwsze, nie odkształcają się, ślizgi chodzą w nich bez zarzutu. I jest to rozwiązanie, biorąc pod uwagę jakość i funkcjonalność, na lata.

Czy to eleganckie, że zasłony leżą na podłodze?!

Tak. Dyskusja na temat długości zasłon toczy się do dawna. Aby osiągnąć taki efekt, zasłony powinny być o około 20 – 30 cm dłuższe niż wynosi wysokość na jakiej zamontowano karnisz. „Leżące” zasłony nie pasują wszędzie. Odnajdą się we wnętrzach klasycznych, a na pewno w tych pałacowych. Dlatego, jeśli masz się za królową…J.

Generalnie odpowiednia długość dla zasłon, to wysokość na jakiej zamontowano karnisz. Wówczas zasłony sięgać będą do samej podłogi. Przerwa, jaką dopuszcza się pomiędzy ich zakończeniem, a podłogą nie powinna wynosić więcej niż 1 – 2 cm.

Wave – idealna fala

To najbardziej popularna forma upięcia firan i zasłon na polskim rynku. Dlaczego? Fale są idealne. Aranżacja okienna wygląda bardzo elegancko, estetycznie i co ważne, pranie zasłon, czy firan jest naprawdę proste. Dla wave'a tak naprawdę nie ma znaczenia grubość materiału, który ślizgi będą miały udźwignąć. Nadają się tu nawet masywne tkaniny. Wave, jako system upięcia tkanin, nie jest jedyny. Możesz oczywiście wykorzystać wiele rodzajów taśm – ołówka, smoka, kielich. Wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć.

I kilka praktycznych wskazówek na koniec

Pamiętaj, tkanin wzorzystych, np. pionowych pasów, lepiej nie marszczyć. Do uszycia zasłony z tkaniny masywnej, grubej, można wykorzystać mniej tkaniny. Wygląda to lepiej. Natomiast tkaniny delikatne, jak jedwab, dobrze jest uszyć na podszewce. Dzięki temu zwiększamy ich objętość. I w naszym domu jest ich więcej! J

Aranżacja okien nie jest sprawą prostą. Mając ogromny wybór, często naprawdę trudno podjąć decyzję. Dlatego w @StudioTkanin Nandoo możemy Cię wesprzeć. Poznamy Twój gust, potrzeby, jakich rozwiązań oczekujesz i zrobimy to! My po prostu wiemy, co zrobić, żeby uczynić Twoje domowe okno na świat piękniejszym.

 

 

 

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Porównaj