Nowe stare krzesło, czyli o domowym warsztacie tapicerskim

Nowe stare krzesło, czyli o domowym warsztacie tapicerskim

To świetny sposób na szybkie i dość tanie odnowienia Twojego wnętrza – domu, mieszkania. A kto wie, może przygoda z tapicerowaniem odkryje Twój talent, rzemieślniczą wyobraźnię i w zupełnie nowym kierunku poprowadzi Twoją przyszłość.

Taboret, krzesło, wezgłowie

Zazwyczaj od tego się zaczyna, kiełkującej myśli o zmianach. Impulsem, który wprawi maszynę w ruch będzie przetarty materiał na taboretach w kuchni, albo zniszczone przez pazury kota obicie fotela, brak pieniędzy, czy sponsora, albo po prostu fakt, że to, co masz przestało iść z Tobą w parze. Ważne jest to, że jeśli zależy Ci na jakości, tapicerkę możesz zmienić samodzielnie nie w każdym meblu. Zalecamy konstrukcje proste – wezgłowia, stołki, siedzisko, czy krzesło. Jeśli porwiesz się na konstrukcje profilowane, czy na sprężynach, czyli fotel, czy kanapę, efekt może być różny…

Na pewno wiele zależy od Twoich chęci! Zakładamy, że masz ich sporo, zatem do dzieła! Do StudiaTkanin Nandoo zaprosiliśmy uczestniczki naszego wiosennego konkursu. Zadaniem było przesłanie zdjęcie, które przedstawiały najpiękniej wykorzystały tkaniny, tapety, meble, aby zaprosić wiosnę w swoje „cztery ściany”. I zadziało się! Idź z nami krok w krok.

Narzędzia, gąbka i materiał na podmiankę

Do domowego tapicerowania potrzebujemy: mebel, którego obicie chcemy zmienić, płytę, ręczny taker, zszywki, klej do tkanin – my proponujemy w sprayu, wiertarkę, wkrętak, młotek, owatę zwaną inaczej włóknina silikonową i tkaninę.  

W przedmiocie gąbki – na siedziska polecamy gąbki grubsze i twardsze, żeby się nie odkształcały. A materiał? Siedziska powinny być obite tkaninami tapicerskimi, wytrzymałymi, bardziej odpornymi na ścieranie. W końcu te meble muszą przyjąć na siebie różny ciężar, prawda…? Do obicia wezgłowia łóżka, czy paneli ściennych mogą być wykorzystane tkaniny dekoracyjne.

Z praktyki Studia Tkanin Nandoo wynika, że nasi klienci najbardziej lubią welury. Wybierają tkaniny marek Romo Group, czy Ridex.

Zaczynamy

Podczas warsztatów tapicerowania, które odbyły się w naszej pracowni, uczestniczki krok po kroku samodzielnie obijały wybranym przez siebie materiałem drewniane panele. Były do wyboru kwadratowe i prostokątne, ale obie Panie zdecydowały się na te drugie.

I po kolei, najpierw nożykiem docięły gąbkę do płyty. Następnie przykleiły ją do płyty. Kolejnym krokiem było nałożenie i przymocowanie zszywkami owaty. Jak się przekonały uczestniczki warsztatów, nie jest to proste. Posługiwanie się domowym takerem wymaga wprawy i siły.

Pikowanie? No to wróóóć…

Dlaczego musimy zawrócić? Jeśli zdecydujesz, że chcesz, aby Twoje siedzisko, czy wezgłowie było pikowane musisz pamiętać, aby zanim zaczniesz tapicerować trzeba wywiercić w płycie otwory, przez które zamocujesz guziki tapicerskie.

Pikowania mogą być bardzo różne. Wykonane równolegle, albo w romby. W Studiu Tkanin Nandoo polecamy do tego specjalne guziki, obciągnięte tą samą tkaniną. Całość wygląda wówczas elegancko. Oczywiście, kiedy pikujemy panel, tkanina na nim musi być „z zapasem” i nie może być już przymocowana. Materiał będzie się układał, pracował pod wpływem guzików, dlatego musi mieć luz.

Uczestniczki warsztatów nie pikowały paneli. Szybko uwinęły się z przymocowaniem owaty. Potem wystarczyło już tylko zrobić to samo z tkaniną. Ważne było właściwe naciągnięcie materiału, estetyczne wykończenie rogów. Na koniec Pani Anna Bułło zaproponowała ukrycie drobnych niedoskonałości pod czarną tkaniną. Uczestniczki zrobiły panelom plecy.

I gotowe!

Warsztaty trwały 2 godziny. W tym czasie Panie pod okiem dwóch specjalistek z naszej pracowni poznały tajniki samodzielnego tapicerowania. Panele, te w różnych kształtach i kolorach, zestawione ze sobą, były bardzo ciekawą propozycja zaaranżowania sypialni, pokoju dziecięcego, czy przedpokoju.

Patchwork! To tygryski lubią najbardziej

Widzieliście już naszą kolekcję narodową. Nie jest więc tajemnicą, że jeśli tapicerowanie, to my polecamy patchwork. Jest na pewno dużo trudniejszy, wymaga precyzji i naprawdę sporo pracy, ale efekt jest tego wart.

Kropka nad i

Kiedy remontujemy mieszkanie, wiele prac muszą wykonać specjaliści od tynków, podłóg i kafelek. Dlatego własnoręczne wykonanie dodatków, obicie krzesła nowym materiałem, przygotowanie siedziska niech będzie kropką nad i. Czymś co sprawi, że dom będzie naprawdę Twój!!!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Porównaj