Wzór ma znaczenie, czyli o tapetowaniu

Wzór ma znaczenie, czyli o tapetowaniu

Niektórzy marszczą się słysząc, że planujesz tapetowanie. Traktują to, jako coś ostatecznego. Jakby malowanie ścian raz po raz robiło im tylko dobrze. Bo tapetę trzeba najpierw wybrać, potem dobrze położyć, a jak się znudzi zedrzeć.
I rzeczywiście wielu z nas ma w tym momencie przed oczami szorowania ścian z kleju, potem ich gładzenie, bałagan itd. To może zniechęcać do położenia tapety. Być może, ale czy warto dla kilku chwil niedogodności rezygnować z bogactwa barw, wzorów, faktur i przede wszystkim zjawiskowego efektu? W Studiu Tkanin Nandoo mamy setki tysięcy próbek tapet. Codziennie je dotykamy, oglądamy i polecamy klientom. Jesteśmy fachowcami, dlatego posłuchaj argumentów, po których zapytasz, „Bez tapety? Jak żyć?” :).

Tapeta? Oczywiście, że może być wszędzie

Właśnie, decyzja o tym, w którym pomieszczeniu tapeta ma się znaleźć, jest najważniejsza. Czy będzie to reprezentacyjny przedpokój, który wita gości, czy jasny salon z dużą strefą popołudniowego relaksu, a może kuchnia, w której ciągle podskakują pokrywki. Od rodzaju pomieszczenia zależeć będzie rodzaj tapety, jej kolor, wzór. Kolejny dylemat, to ile tapety użyć. Czy wytapetujemy cały pokój, czy zaakcentujemy charakter pomieszczenia wzorzystym pasem na jednej ścianie? Wiele zasad, a przecież i Ty masz tu coś do powiedzenia! Dlatego, żeby Twój gust nie walczył z „teorią przedmiotu”, warto skorzystać z porady fachowca. Tapety papierowe, zmywalne, czy winylowe - do kuchni. Tapety tekstylne – do salonu, sypialni.

Kwiaty, czy paski

Tapeta użyta w aranżacji wnętrza gra często pierwsze skrzypce. Reszta wyposażenia musi się jej podporządkować – w przypadku bardziej wyrazistych deseni jest to wręcz niezbędne. Dlatego taki wzór tapety ściennej warto połączyć ze stonowanymi meblami i tkaninami.
I wtedy możemy liczyć na efekt „WOW!”. Tapeta może tez pełnić funkcje użytkową. Może wydzielić poszczególne strefy w otwartym wnętrzu lub niewielkim mieszkaniu. Może wskazywać miejsce odpoczynku lub spożywania posiłków. Ale paski, czy kwiaty? To zależy. Czy chodzi o wrażenie wysokiej, czy przytulnej przestrzeni. Dlatego dobrze się zastanów, co chcesz osiągnąć.

Jasne, że ciemne

Od gamy kolorów tapet można dostać oczopląsu. W naszym studiu zdarza się, że klienci zmieniają zdanie z chwilą, kiedy pokazujemy kolejny katalog. Jedna tapeta jest piękniejsza od drugiej. Doskonale to rozumiemy. Ważne jednak, aby wziąć pod uwagę, gdzie tapeta znajdzie swoje miejsce. Czy jest ono słoneczne, jak kolor, który wybraliśmy będzie współgrał z innymi ścianami i wyposażeniem wnętrza. W każdym katalogu, oprócz próbki tapety, znajdują się także przykładowe aranżacje. Warto zastanowić się, co najbardziej pasuje do mnie.

Bądź bohaterem w swoim domu, czyli zrób to sam

Przyznaj, że to niesamowite uczucie, kiedy w swoim domu sam przykręcisz kontakt, naprawisz kran. Ten podziw w oczach rodziny! Bezcenne! Dlatego warto zakasać rękawy i samodzielnie wytapetować mieszkanie. A właściwie może być to wspaniałe zajęcie dla całej familii :). Aby efekt powalił na kolana, brygado remontowa, musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Po pierwsze – zawsze trzeba przygotować ściany. Muszą być czyste, suche i gładkie. Dlatego należy je oczyścić z pozostałości starych farb lub tapet. Masą szpachlową wyrównajcie pęknięcia. Gładkie podłoże po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim. Następnie trzeba zagruntować powierzchnię emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajcie, żeby wcześniej odkręcić kontakty i usunąć ze ściany gwoździe :).

Po drugie - dobry klej do tapet. Oferta klejów jest bardzo bogata. Są uniwersalne i specjalistyczne. Dlatego można wybrać ten najlepszy do naszej tapety. Przed rozpoczęciem klejenia na pewno trzeba zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej, jak go przygotować i używać.

Po trzecie – klej na ścianę, czy na tapetę? Są dwie metody - tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę (tapety papierowe, tekstylne, winylowe, do malowania) oraz nałożenie tapety na wcześniej posmarowaną klejem ścianę (tapety flizelinowe). W Studiu Tkanin Nandoo doradzimy, jak powinniście postąpić z wybraną tapetą.

Po czwarte – kierunek tapetowania jest zaznaczony na rolce. Nie widać wówczas różnic na łączeniach. Zasada jest też taka, że tapetowanie zaczyna się od drzwi i okien. Przyklejając tapetę do ściany, należy docisnąć ją wałkiem lub szczotką tak, aby usunąć pęcherze powietrza. Pasy tapety przykleja się jeden obok drugiego. Chodzi o to, żeby ich krawędzie nie nachodziły na siebie i żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Ewentualne poprawki są możliwe w ciągu kilku minut.

Tak, wiemy. Wybór tapety, znalezienie jej miejsca, a potem położenie na ścianie, to nie jest prosta sprawa. Dlatego jesteśmy pod ręką, abyś Ty miał w swoim domu prywatną galerię sztuki.

Fot. Zinc, Galerie, Designers Guild

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Porównaj